Psycholog czy psychoterapeuta? Psychoterapeuta czy psychiatra? Psychiatra czy psycholog? Wszystkie te zawody zajmują się psychiką człowieka, łatwo można więc się pogubić, do kogo należy się udać. Czym się różnią? Kiedy udać się do psychologa, kiedy do psychoterapeuty, a kiedy do psychiatry?
Jeśli przed Tobą decyzja – czy powinnam/powinienem iść do psychologa? Lub zastanawiasz się jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa w Poradni Teraply.pl w Katowicach to zapraszamy do wcześniejszego wpisu tutaj.
Psycholog
Psycholog – kto to, tak właściwie? Jest to osoba, która ukończyła studia magisterskie z psychologii. W zależności od specjalizacji, możemy mieć do czynienia z psychologiem dziecięcym, klinicznym, sądowym, szkolnym… Długo można by wymieniać!
Kiedy udać się do psychologa? Powodami, dla których wybierzemy się do psychologa, mogą być potrzebna diagnoza, kryzys, czy różne objawy psychosomatyczne. Dobry psycholog, jeśli będzie trzeba, skieruje nas też do innego specjalisty.
Psychoterapeuta
A kto to psychoterapeuta? Psychoterapeuta jest osobą, która ma wyższe wykształcenie, ukończyła kilkuletnie studia podyplomowe z psychoterapii, a także odbyła staż kliniczny. Najczęściej to również psycholog, ale psychoterapeuta może być też jednocześnie lekarzem czy pedagogiem. Dzięki ukończonemu szkoleniu ma prawo prowadzić psychoterapię.
Kiedy udać się do psychoterapeuty? Ten specjalista pomoże nam wtedy, gdy nasze problemy są długotrwałe, a jednocześnie mamy odczucie, że ich źródło jest w nas samych. W takim przypadku psychoterapeuta rozpocznie prowadzenie naszej psychoterapii.
Psychiatra
Psychiatra – kto to? To lekarz medycyny, który jako specjalizację wybrał psychiatrię. Co istotne, jako jedyny spośród tych trzech zawodów może przepisywać leki.
Kiedy udać się do lekarza psychiatry? Przede wszystkim wtedy, gdy mamy objawy, które głęboko nas niepokoją. Przykładowo mogą to być myśli samobójcze, czy urojenia.
Kiedy psycholog kieruje do psychiatry? Czasami może być tak, że psycholog lub psychoterapeuta skieruje nas do psychiatry, gdy trzeba nas wspomóc leczeniem farmakologicznym. Dzięki temu, jeśli np. jesteśmy w trakcie psychoterapii, będzie ona skuteczniejsza.
Choć między tymi trzema zawodami występują istotne różnice, nie ma wątpliwości, że muszą ze sobą współpracować. Nie należy się też obawiać, że udamy się do nieodpowiedniego specjalisty, gdyż w razie potrzeby, skieruje nas do takiego, który będzie lepiej odpowiadać naszemu problemowi. Nie da się więc uniwersalnie odpowiedzieć na pytania, kto pierwszy – psycholog czy psychiatra, albo kto lepszy: psycholog, psychiatra, czy może psychoterapeuta. Wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji.