Żałoba jest naturalnym procesem psychologicznym, który pojawia się, kiedy ktoś, kogo kochamy, odchodzi. Może być to partner, dziecko, rodzic, rodzeństwo, bliski przyjaciel czy nasze zwierzątko. Wtedy zadajemy sobie pytanie “jak żyć po śmierci bliskiej osoby?”. Natomiast to, co czujemy po stracie jest zupełnie normalną reakcją na to przykre wydarzenie.

Żałoba: jak przebiega proces?

Żałoba może trwać od kilku miesięcy do nawet roku – wszystko zależy od tego, jak blisko byliśmy związani z utraconą osobą. Jak więc przebiega proces żałoby? Składa się on z kilku etapów:

  1. Etap szoku i zaprzeczenia – wtedy jeszcze nie potrafimy uwierzyć, że to naprawdę się stało, więc próbujemy wyprzeć tę stratę. Całe wydarzenie do nas nie dochodzi.
  2. Etap chaosu i dezorganizacji – podczas tego etapu uświadamiamy sobie, że tej osoby już naprawdę z nami nie ma. Dlatego dociera do nas jej nieobecność oraz to, jak ważną rolę odgrywała w naszym życiu.
  3. Etap złości i buntu – zaczynamy się buntować przeciwko temu, co się stało. Złościmy się na siebie, cały porządek świata, a także czasem na zmarłą osobę.
  4. Etap rozpaczy – odczuwamy głęboki smutek, co może łączyć się z apatią i izolacją od innych osób.
  5. Etap akceptacji – powoli się godzimy z tym, co zaszło. Staramy się ponownie “normalnie żyć”, pamiętając wciąż o ważnej dla nas osobie.

Radzenie sobie ze stratą

Jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby? Radzenie sobie z żalem i stratą jest bardzo trudne, jednak należy dać sobie prawo do odczuwania wszystkich emocji, nie blokować ich w sobie. Dlatego wspieranie siebie w procesie żałoby pomaga ją przejść. Natomiast czasem niezbędne może się okazać wsparcie specjalisty, który poprowadzi nas przez poszczególne etapy żałoby.

Żałoba i trauma po stracie bliskiej osoby – jak sobie pomóc?

Śmierć bardzo bliskiej nam osoby może okazać się dla nas zbyt trudna, a trauma po stracie będzie rzutować na całe nasze życie. W takim wypadku, jeśli proces żałoby przedłuża się, pozostajemy na wiele miesięcy w głębokim żalu, a być może mamy myśli samobójcze – może to oznaczać, że doświadczamy depresji. Warto wtedy udać się na terapię po utracie bliskiej osoby – pomoc psychologiczna w żałobie pomoże wrócić do dobrego samopoczucia. Warto pamiętać, że wykwalifikowany psycholog pomoże nam zaakceptować to wydarzenie i przeżyć w bezpieczny sposób wszystkie emocje.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *