Jak sobie poradzić, gdy serce zaczyna szybciej bić? Co robić, gdy czujesz, że tracisz kontrolę? Napady paniki mogą przytrafić się każdemu z nas lub naszym bliskim, dlatego zdecydowanie warto wiedzieć, co zrobić w takim wypadku!

Napady paniki: objawy

Napad paniki może wystąpić samoistnie lub pod wpływem konkretnego bodźca – w związku z tym często nie jesteśmy w stanie przewidzieć takiego napadu ostrego lęku. Do objawów napadu paniki należą między innymi:

 • uczucia duszności,
 • nagłe kołatania serca,
 • spłycenie oddechu,
 • zawroty głowy,
 • ból w klatce piersiowej,
 • uderzenia gorąca,
 • strach przed śmiercią, przed utratą kontroli,
 • poczucie obcości własnej osoby czy świata zewnętrznego.

Po jednorazowym lub powtarzającym się napadzie paniki może wystąpić lęk antycypacyjny, czyli obawa, że ponownie dozna się ataku paniki.

Kiedy strach paraliżuje: jak radzić sobie z napadami paniki?

Napady paniki zdecydowanie nie należą do komfortowych doświadczeń. Jednakże w ciągu swojego życia możemy ich doświadczyć albo przydarzy się to bliskiej nam osobie. Warto wtedy wiedzieć, co robić!

 1. Skup się na swoim oddechu – to podstawa! Kontroluj sposób, w jaki oddychasz – weź głęboki wdech, przytrzymaj go przez chwilę, następnie wydech i ponownie przytrzymaj. Ta technika nazywa się oddychaniem pudełkowym i zdecydowanie warto ją znać i praktykować.
 2. Skoncentruj na czymś uwagę – możesz na przykład liczyć swoje wdechy.
 3. Jeśli to możliwe, znajdź bezpieczne miejsce i poproś kogoś bliskiego o wsparcie. Usiądź lub połóż się gdzieś z dala od tłumów.

Życie po napadzie paniki: powrót do spokoju i równowagi

Gdy atak paniki minie, warto dać sobie jeszcze trochę czasu na zupełne zrelaksowanie się. Zastanów się, co spowodowało ten napad – czy była to jakaś konkretna sytuacja, może myśl lub uczucie? Warto być świadomym, co doprowadziło do tak ostrej reakcji stresowej, by zapobiec temu w przyszłości.

Terapia napadów paniki

Jednorazowy napad paniki może przytrafić się każdemu z nas i jest to normalne. Jednakże, jeśli napady paniki występują u Ciebie kilka razy w miesiącu, zdecydowanie warto zgłosić się do specjalisty zdrowia psychicznego.

Zrozumienie mechanizmu napadów paniki: co się dzieje w ciele i umyśle

Napady paniki mogą trwać od kilku do kilkunastu minut. Ich mechanizm często przypomina błędne koło: dostrzegamy u siebie jakieś niepokojące uczucie na przykład przyspieszone bicie serca, które interpretujemy jako pierwszy objaw czegoś strasznego, np. zawału serca czy właśnie napadu paniki. Następnie zaczynamy się tego bać, a ten lęk jeszcze mocniej nasila objawy w naszym ciele – i tak aż do napadu paniki.

Terapia napadów paniki polega na psychoedukacji na ich temat, by pacjent zrozumiał właśnie ten mechanizm, jaki za nimi stoi. Następnie, pacjent uczy się technik oddechowych, by móc kontrolować swoje napady paniki. Dzięki odpowiednim metodom, pacjent będzie potrafił samodzielnie wyprowadzić się z takiego ataku, a dzięki poczuciu kontroli nad paniką, częstotliwość napadów zmniejszy się. W pewnych przypadkach niezbędne mogą okazać się leki psychiatryczne, które wesprą proces terapii.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *