Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to według psychologów stan emocjonalnego, psychicznego i fizycznego wyczerpania. W skrócie można powiedzieć, że ten problem może nas dotknąć, kiedy praca sprawia więcej stresu niż radości. Poznaj znaki ostrzegawcze wypalenia zawodowego i jak sobie z nimi radzić!

Kiedy praca staje się ciężarem: jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Objawy wypalenia zawodowego mogą być zarówno psychiczne, jak i fizyczne. To pokazuje, jak poważny problem może być to dla nas! Dlatego warto być uważnym na wszelkie sygnały, że dotknęło nas wypalenie zawodowe. Do objawów należą:

  • ciągłe zmęczenie
  • problemy ze snem
  • niższa odporność (łatwo zachorować)
  • obniżenie nastroju
  • lękliwość
  • wycofywanie się z kontaktów
  • podenerwowanie

…i wiele innych! U każdego wypalenie zawodowe może wyglądać trochę inaczej.

Odzyskiwanie równowagi: strategie na wypalenie zawodowe

Jeśli podejrzewasz, że dotknęło Cię wypalenie zawodowe, koniecznie dowiedz się, co możesz z tym zrobić! Przede wszystkim zadbaj o work-life balance, czyli o równowagę między pracą, a życiem prywatnym. Pamiętaj o odpoczynku po pracy, nie zostawaj po godzinach. Porozmawiaj również z przełożonym o Twoim samopoczuciu.

Konieczna może się okazać konsultacja ze specjalistą zdrowia psychicznego. Nasi psycholodzy udzielą Ci profesjonalnego wsparcia, dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań. Oprócz poprawy swojego samopoczucia, uzyskasz również wskazówki, jak na przyszłość chronić się przed wypaleniem zawodowym!

Jak nie dać się wypalić przez pracę?

Ten problem może dotknąć tak naprawdę każdego, dlatego warto pamiętać o profilaktyce wypalenia zawodowego. Nadmierny stres czy za duży zakres obowiązków z pewnością nie pomoże, dlatego postaraj się dopasować do siebie obciążenie obowiązkami i zaradzić stresowi w miejscu pracy. Unikaj pracy pod presją czasu. Pamiętaj też o skutecznym planowaniu, a także o rozmawianiu na temat Twoich oczekiwań. Jeśli jednak masz trudności w stosowaniu tych wskazówek albo mimo tego Twoje samopoczucie się pogorszyło, zgłoś się do psychologa. Nasi specjaliści okażą Ci wsparcie, wysłuchają bez krytyki czy oceniania, a przede wszystkim zaplanują dalsze kroki do poprawy Twojego samopoczucia!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *