Każdy spotyka się z różnymi problemami. Niektóre mniej, inne bardziej utrudniają nam funkcjonowanie. Niektóre jesteśmy w stanie sami rozwiązać, a innych nie – i nie ma w tym nic złego! W takich sytuacjach warto wybrać się na pierwszą wizytę z psychologiem.

Kiedy warto wybrać się do psychologa?

Kiedy jest odpowiedni moment na wizytę u psychologa? Nie ma sztywnych zasad, których należy się trzymać w tej kwestii. Jeśli się zastanawiamy nad wybraniem się do psychologa, jeżeli istnieje jakiś problem, który niekorzystnie wpływa na nasze życie, to właśnie jest odpowiedni moment. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Pierwsze spotkanie z psychologiem polega na zebraniu wywiadu, a także postawieniu diagnozy. Specjalista zada pytania, dzięki którym będzie mógł zorientować się w naszym problemie, dowiedzieć się, w czym może nam pomóc oraz poznać naszą sytuację życiową. 

Jakich pytań możesz się spodziewać podczas pierwszej wizyty u psychologa? Specjalista spyta o to, na czym polega problem, a także od jak dawna on występuje oraz czy podobne problemy dokuczały może już wcześniej. Dla psychologa istotne jest również to, jak ten problem wpływa na różne obszary życia.

Można się też spodziewać pytania o objawy psychosomatyczne: jakie występują, jakie mają nasilenie, jak często się pojawiają? Kiedy po raz pierwszy wystąpiły? Jak sobie z nimi radzimy? 

Kolejnym ważnym aspektem jest nasza sytuacja życiowa – zapewne usłyszymy pytania o podstawowe informacje na nasz temat, np. wiek, praca, relacje z rodziną i przyjaciółmi, stan cywilny. Odpowiedzi na te pytania pomogą psychologowi stworzyć jak najpełniejszy obraz.

Podczas wizyty u psychologa ważne jest również to, czego od niego oczekujemy. Jeśli nasze cele okażą się nierealistyczne, psycholog pomoże nam przeformułować je w bardziej mierzalne oraz możliwe do osiągnięcia. 

Dzięki odpowiedziom na te pytania specjalista będzie mógł wybrać metodę pomocy najbardziej dopasowaną do Twoich potrzeb i sytuacji życiowej. 

Zdjęcie gabinetu psychologa rodzinnego

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa?

Psycholog nie wymaga żadnego specjalistycznego przygotowania do wizyty, nie musimy sami sobie wystawiać diagnozy. Warto zastanowić się, na czym polega problem, z którym się borykamy. Jeśli jednak nie potrafimy go nazwać czy stwierdzić, jakie są jego źródła – to też w porządku. Psycholog i w tym pomoże!

Możemy czuć opór przed pierwszym spotkaniem z psychologiem – jest to jak najbardziej zrozumiałe. Być może towarzyszy nam lęk przed oceną albo wstyd, że sami nie radzimy sobie z problemem. Pamiętajmy, że psycholog to specjalista, który jest właśnie od tego, by nam pomóc. Dba również, byśmy podczas wizyty czuli się bezpiecznie i komfortowo. Nie obawiajmy się zadawać specjaliście pytań, które chodzą po głowie.

Zatroszcz się o swoje zdrowie psychiczne – poznaj nasze grono specjalistów, wybierz odpowiedniego dla siebie i umów się na wizytę!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *