Emocje są naturalną częścią ludzkiego życia. Warto wiedzieć, czym są, jak na nas wpływają oraz jak je rozpoznawać, bo to ważne elementy zdrowego funkcjonowania, w tym asertywności!
Emocje – co to?
Psychologia definiuje je jako wzorzec reakcji, na który składają się:
- subiektywny stan psychiczny,
- zmiany somatyczne (odczuwane w ciele),
- specyficzna ekspresja mimiczna (np. uśmiech),
- zachowania.
Emocje – jakie są? Jakie emocje wyróżniamy?
Istnieje wiele podziałów emocji. Jeden z nich wyróżnia “pozytywne” (np. radość) oraz “negatywne” (np. smutek). Należy jednak pamiętać, że wszystkie są ważne, również te “negatywne” – choć jest nam z nimi trudniej, to jednak niosą ze sobą wiele informacji.
Po co nam emocje?
Emocje mają ważne funkcje. Pojawiają się wtedy, gdy coś jest dla nas ważne. Już samo to niesie ogromną informację! Jeśli się zezłościmy, to dlatego, że stało się coś, co ma dla nas znaczenie, co przekroczyło nasze granice. Nie należy więc ich lekceważyć i zamiatać pod dywan – mają wielką wartość!
Jak uczucia kształtują nasze myślenie?
Warto się zastanowić, jaki wpływ uczucia mają na nasze myślenie. Te przyjemniejsze pomagają nam podtrzymać jakąś aktywność, a te trudne – wskazują, by przerwać dane działanie lub relację. Uczucia będą więc tak wpływać na to, jak myślimy, by trzymać się tego, co dla nas dobre, a odsuwać od tego, co niekoniecznie.
Emocje a motywacja
Nietrudno jest dojść do wniosku, że uczucia mają ogromny wpływ na naszą motywację do działania! Jeśli często odczuwamy radość przy danej aktywności, nasza motywacja do jej wykonywania będzie się zwiększała. Natomiast motywacja się zmniejszy, jeśli będziemy czuli dużo frustracji czy smutku. Warto być świadomym tej zależności, aby lepiej zrozumieć swoje emocje i uczucia.
Emocje a potrzeby
Dzięki emocjom możemy dużo się dowiedzieć o naszych potrzebach. “Pozytywne” emocje, czyli te przyjemne, wskazują na to, że nasze potrzeby są zaspokojone. Natomiast te “negatywne” zwykle nas informują o tym, że nasze potrzeby są niezaspokojone.
Jak rozpoznawać emocje?
To bardzo ważna umiejętność, gdyż dzięki niej możemy zorientować się, w jakim stanie są nasze potrzeby oraz zadbać o nie. Aby tego dokonać, warto posłużyć się kołem emocji Plutchnika. Koło emocji porządkuje uczucia, można więc dzięki niemu rozpoznać swój stan, idąc od ogólnych uczuć, do bardziej konkretnych. Nierzadko jednak nie potrafimy rozpoznawać swoich emocji, a to może bardzo utrudniać nam funkcjonowanie – warto wtedy zapisać się na terapię, podczas której rozwiniemy naszą inteligencję emocjonalną.
Terapia Katowice
Szukasz terapii w Katowicach? Zapraszamy do Poradni Zdrowia Psychicznego Teraply.pl!
Emocje ukryte w ciele – czy mogą nam zaszkodzić?
Jak już wiemy, jednym ze składników emocji są zmiany somatyczne, czyli w ciele. Gdy się złościmy, to zaciskamy szczękę, a gdy lęk – czujemy ucisk w klatce piersiowej. Jeśli nie wyrazimy swoich emocji, nie przeżyjemy ich, to one zostaną gdzieś w nas. Emocje uwięzione w ciele mogą powodować sztywność i napięcie mięśni, a także inne dolegliwości psychosomatyczne. Jeśli odczuwasz takie trudności, koniecznie udaj się do psychologa, który pomoże Ci z tymi dolegliwościami!
Dobry psycholog Katowice
Szukasz sprawdzonego psychologa w Katowicach, który nauczy Cię rozpoznawać emocje albo pomoże Ci uwolnić je z ciała? Zapraszamy do naszych specjalistów, którzy prowadzą terapię w Katowicach oraz online!