Konsultacje w poradni

Zdrowie psychiczne a fizyczne. Czy styl życia wpływa na psychikę?

Powiązań między ciałem a umysłem (czy też duszą) dopatrywali się już starożytni filozofowie. Choć współczesna nauka zweryfikowała wiele ich założeń, to jedno jest pewne – styl życia ma wpływ na naszą psychikę! Człowieka należy ujmować holistycznie, uwzględniając jego całościowe funkcjonowanie – zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Zdrowie psychiczne a fizyczne

Umysł nie funkcjonuje w izolacji do ciała – jest z nim bardzo mocno powiązany! Jest tak między innymi dlatego, że funkcjonowanie psychiczne zależy od funkcjonowania mózgu, który jest przecież istotnym elementem ciała. Jeśli zdrowo się odżywiamy, uprawiamy aktywność fizyczną, itp., to dbamy nie tylko o mięśnie, serce czy układ pokarmowy, ale również o mózg. 

Zdrowie psychiczne a aktywność fizyczna

Kolejnym elementem zdrowego stylu życia jest ruch. Warto zaznaczyć, że nie musimy zawodowo uprawiać sportu, by dbać o psychikę. Spacery, joga, bieganie czy pływanie pomogą nie tylko utrzymać kondycję, ale również rozładować stres i napięcie.

Zdrowie fizyczne ma duży wpływ na psychiczne

Aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, stymuluje nasze ciało do wytwarzania endorfin, powszechnie znanych jako hormony szczęścia!

Zdrowie psychiczne a dieta

Jednym z elementów zdrowego stylu życia jest dieta. Jak dieta wpływa na psychikę? Ta zależność opiera się m.in. na neuroprzekaźnikach. Neuroprzekaźniki to związki chemiczne, które pozwalają na komunikację między neuronami. Wiele z nich produkowanych jest w mózgu, ale, co ciekawe, wytwarza je również nasz mikrobiom znajdujący się w jelitach. Aby więc ten mikrobiom mógł dobrze funkcjonować i wytwarzać odpowiednie ilości danych neuroprzekaźników, niezbędne jest zdrowe odżywianie! Szczególnie istotne jest jedzenie warzyw (im więcej kolorów na talerzu, tym lepiej!), a także unikanie przetworzonych produktów.

Jak można zauważyć, powiązania między psychiką a zdrowym stylem życia są więc niesamowicie istotne! Tym zagadnieniem zajmuje się psychosomatyka.

Jeśli doświadczasz objawów fizycznych, warto poinformować o tym psychologa podczas wizyty. Dzięki temu psycholog w Katowicach będzie mógł zaproponować odpowiednią terapię lub sposoby radzenia sobie.

Co to psychosomatyka?

Psychosomatyka zajmuje się współzależnością psychiki i ciała – a konkretniej tym, jak psychika na to ciało wpływa. Trudności w funkcjonowaniu psychicznym mogą się przenieść na różne problemy fizyczne. Jakie objawy wskazuje psychosomatyka? Mogą to być np. bóle mięśni, głowy, wzdęcia, a także problemy z układem pokarmowym. Niestety, czasem możemy nie być świadomi, że pewne dolegliwości fizyczne wynikają z jakiś trudności psychicznych. W takim wypadku terapia psychosomatyczna będzie najlepszym rozwiązaniem. Dobierze ją psycholog zajmujący się psychosomatyką. 

Szukasz dobrego psychologa w Katowicach? Nasi specjaliści, psycholodzy i psychoterapeuci prowadzą wsparcie psychologiczne oraz terapię w Katowicach oraz online. Zapisz się na wizytę do dobrego psychologa w Katowicach, który pomoże Ci zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, a także uporać się z dolegliwościami psychosomatycznymi!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *