Często podziwiamy ludzi, którzy są pewni siebie. Mamy wrażenie, że mogą więcej i łatwiej się komunikują. Czasem, aby stać się pewnym/pewną siebie, konieczna jest terapia – ale do pewnego stopnia możemy ją zwiększyć sami. Jak więc zbudować pewność siebie?

Czym jest pewność siebie?

Psychologia definiuje ją jako stan, w którym akceptujemy siebie, jesteśmy świadomi swoich możliwości oraz jesteśmy ważni dla samych siebie. Dzięki niej możemy działać w zgodzie ze sobą i zachowywać się asertywnie! Dlatego to jest kluczowa postawa w kontaktach z innymi ludźmi

Należy nie mylić pewności siebie z arogancją czy zarozumialstwem! Takie skojarzenia mogą powodować w nas podświadomą niechęć do bycia pewnymi siebie, gdyż nie chcemy być postrzegani jako aroganccy czy zarozumiali.

Jak zbudować pewność siebie?

Do zwiększenia pewności siebie jest długa droga – nie da się z dnia na dzień stać się pewnymi siebie. Zaakceptuj to i cierpliwie pracuj. Warte uwagi są  ćwiczenia zwiększające pewność siebie.

Kobieta pewność siebie

Sprawdzony psycholog nie tylko zajmuje się problemami psychicznymi, ale także wspiera w rozwoju osobistym!

Pewność siebie – ćwiczenia

Oto kilka przykładów ćwiczeń, które stopniowo mogą zwiększać Twoją pewność siebie:

  1. Na koniec dnia zapisuj w dzienniku, co dzisiaj osiągnęłaś/osiągnąłeś. Dostrzegaj swoje sukcesy, nawet najmniejsze!
  2. Wypisz swoje mocne strony i talenty. W czym jesteś dobry/dobra?
  3. Wyznaczaj cele, a planując ich realizację, uwzględniaj jak najmniejsze kroki. Dzięki nim zaobserwujesz swój progres!
  4. Jeśli popełniłaś/eś błąd, potraktuj go jako lekcję, a nie porażkę. Zastanów się, jakie wnioski możesz z niego wyciągnąć.
  5. W sytuacjach trudnych emocjonalnie zanotuj swoje emocje, odczucia z ciała i myśli. Jak Ci jest z daną sytuacją? Co ta emocja Ci mówi?
  6. Stopniowo wychodź ze swojej strefy komfortu i sprawdzaj swoje możliwości. Może to być bieganie, chodzenie po górach czy zimne kąpiele. Pamiętaj jednak, by następne kroki robić bardzo powoli i stopniowo.

Brak pewności siebie – czy terapia pomoże?

Wizyta u psychologa lub terapeuty pomoże Ci zwiększyć pewność siebie! Specjalista uwzględni Twoją sytuację, wesprze Cię w zaglądnięciu wgłąb siebie i umocnieniu filarów poczucia własnej wartości. .

Psycholog Katowice – szukasz terapeuty albo psychologa w Katowicach, który zbuduje Twoją pewność siebie? Zapraszamy do Poradni Zdrowia Psychicznego Teraply.pl!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *