Żyjemy w społeczeństwie sukcesu, chcemy zdobywać jedno osiągnięcie za drugim, ciągle się rozwijać i dążyć do doskonałości. W tym całym pośpiechu odpoczynek może się wydawać stratą czasu, a wolny czas lepiej wykorzystać na np. dokończenie spraw zawodowych. Jakie skutki do za sobą niesie oraz jak odpoczywać bez wyrzutów sumienia?

Odpoczynek to strata czasu… ale czy na pewno?

Jeśli w naszym umyśle odpoczynek jest stratą czasu albo czymś, na co należy zasłużyć, prawdopodobnie odpoczywając będziemy mieli wyrzuty sumienia. Z kolei takie wyrzuty sumienia podczas odpoczynku sprawią, że nie zdołamy się zregenerować, a samo odpoczywanie może nam się negatywnie kojarzyć. Dlatego odpoczynek bez wyrzutów sumienia jest taki istotny!

Odpoczynek jest jednak potrzebny, gdyż nasz organizm i umysł muszą się zregenerować – a już zwłaszcza, jeśli tak dużo energii i czasu poświęcamy na osiąganie kolejnych sukcesów! Odwlekanie czasu na beztroskę i regenerację może prowadzić do osłabienia naszej wydajności, izolacji społecznej, przewlekłego stresu i zmęczenia, a także wielu chorób – zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Jak nie odkładać odpoczynku na później i skutecznie odpocząć bez wyrzutów sumienia?

Warto myśleć o odpoczynku nie jak o stracie czasu, ale o czymś, co nam po prostu przysługuje. Pamiętajmy, że sukcesy zawodowe nie powinny być dla nas ważniejsze od własnego dobrostanu. Takie podejście sprawi, że odpoczynek bez wyrzutów sumienia stanie się bardziej osiągalny!

Odpoczywająca kobieta

Jeśli odpoczynek stawiamy na ostatnim miejscu i w wolnym czasie ciągle nam coś “wypada”, przez co nie możemy się zregenerować, wpiszmy odpoczynek w kalendarz. Dzięki temu nie będziemy czekać, aż znajdzie się na to czas, gdyż będzie to po prostu w planie dnia. Formę odpoczynku dopasujmy do naszych potrzeb. Jeśli pracujemy umysłowo, warto zadbać, by chociaż część odpoczynku stanowiła aktywność fizyczna. Natomiast jeśli pracujemy fizycznie, niech ta regeneracja będzie bardziej statyczna.

Jeśli mamy bardzo zadaniowe podejście do wszelkich spraw, można zacząć od potraktowania odpoczynku jako takiego zadania. W końcu nie da się na dłuższą metę efektywnie pracować, jeśli nie mamy na to zasobów. Odpoczynek jest więc naszym obowiązkiem, a potraktowanie go jako zadanie może pomóc ostatecznie nauczyć się odpoczywać.

Masz problem z odpoczywaniem bez wyrzutów sumienia? Udaj się na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty. Zapraszamy do naszej Poradni Zdrowia Psychicznego Teraply.pl w Katowicach!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *