Nie jest żadnym odkryciem fakt, że podczas ciąży należy dbać o swoje zdrowie. Zwykle jednak pamiętamy jedynie o swoim zdrowiu fizycznym, pomijając jednocześnie zdrowie psychiczne. A problemy psychiczne w ciąży mogą się pojawić w każdym trymestrze! Jak rozpoznać niepokojące objawy i co zrobić, gdy emocje biorą górę nad radością ciąży?
Psychiczne wyzwania w okresie ciąży: jak o nie zadbać
Podczas ciąży kobieta zmaga się z wieloma wyzwaniami. Jednym z głównych są zmiany zachodzące w ciele. Na przykład, następują zmiany hormonalne, które prowadzą do wahań nastroju. Ciało samo w sobie również się zmienia, choćby w taki sposób, że rośnie brzuszek ciążowy. To wszystko sprawia, że kobieta w swoim własnym ciele może się czuć obco.
Kolejnym wyzwaniem są obawy o dobro maluszka. Prawdopodobnie będą występować nawet wtedy, gdy wyniki wszystkich badań są prawidłowe. Może pojawiać się lęk o poród, a także przed wejściem w zupełnie nową rolę – rolę rodzica. Te wszystkie obawy mogą przytłaczać.
Zmiany biologiczne oraz psychiczne zachodzące podczas ciąży mogą niestety prowadzić do na przykład wystąpienia depresji. Depresja ciążowa występuje u około 10-20% ciężarnych kobiet i wiąże się z takimi objawami, jak: obniżony nastrój, negatywne myśli, brak zdolności do odczuwania radości, utrata zainteresowań, itp.
Zdrowie psychiczne w ciąży: dbanie o siebie i swoje emocje
Niezwykle istotne dla zdrowia psychicznego w ciąży jest wsparcie – przede wszystkim partnera, ale również przyjaciół i rodziny. Dlatego warto po nie sięgać i prosić o pomoc w codziennych obowiązkach.
Wsparcie emocjonalne w czasie ciąży: rozmowy z lekarzem
Nie da się przecenić wizyt u lekarza w czasie ciąży – mają one znaczenie nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również dla zdrowia psychicznego. Rozmowy z lekarzem mogą rozwiać wiele wątpliwości i obaw związanych z dobrem maluszka, a jeśli coś nie jest do końca w porządku, lekarz pomoże opracować plan działania, który pomoże wyjść na prostą.
Problemy psychiczne w ciąży: Pomoc psychologiczna dla ciężarnych
Nieocenione dla zdrowia psychicznego kobiet w ciąży jest pomoc psychologiczna! Psycholog pomoże Ci poradzić sobie z wieloma wyzwaniami występującymi w czasie ciąży, takimi jak:
- depresja ciążowa
- lęk przed porodem
- przygotowanie obojga partnerów do roli rodzica
- trudne emocje w czasie ciąży.
Katarzyna Kowalczewska – Grabowska
Psychoterapeuta systemowy
przyjmuję dorosłych, rodziny i pary, dzieci i młodzież
dowiedz się więcej…
Dotykają Cię problemy psychiczne w ciąży? Zapraszamy do naszych sprawdzonych psycholożek i psychoterapeutek, które wesprą Cię w Twoich trudnościach!