Stres stał się niemal nieodłącznym elementem naszego życia. Niestety, często nie potrafimy sobie z nim skutecznie radzić, dlatego warto wiedzieć, czym jest stres oraz jak sobie z nim radzić.
Czym jest stres?
Stres to naturalna reakcja organizmu na zdarzenia, które odbieramy jako zagrażające naszemu dobrostanowi, z którymi sobie nie radzimy skutecznie. Takie wydarzenie, które zakłócają naszą równowagę to stresory.
Kiedy stres staje się groźny?
Jak zostało wyżej wspomniane, stres to naturalna reakcja organizmu, pozostała po ewolucji naszego gatunku. Gdy tysiące lat temu nasi przodkowie musieli stanąć do walki z groźnym zwierzęciem, stres był bardzo przydatną funkcją. Mobilizował siły organizmu, dzięki czemu było możliwe pokonanie zagrożenia. We współczesnych czasach stres często bardziej przeszkadza niż pomaga, na przykład podczas rozmowy o pracę. Nasz umysł odbiera taką sytuację jako zagrażającą, reakcja organizmu pozostaje taka, jak w przypadku prawdziwego zagrożenia życia.
Stres staje się groźny, gdy przewlekle odczuwamy jego objawy, np. przyspieszenie bicia serca, drżenie i pocenie się rąk, uczucie niepokoju. Jeśli odnosimy wrażenie, że ciągle, niemal bez przerwy się czymś stresujemy, to znak, że stres może zagrażać naszemu zdrowiu.
Jak radzić sobie ze stresem?
Jak się uspokoić w stresujących sytuacjach? Istnieją metody, które pomogą nam złagodzić napięcie, zniwelować objawy i zapobiec paraliżowi przez stres. Poznajmy więc metody radzenia sobie ze stresem:
- Trening Jacobsona, czyli progresywna relaksacja mięśni
Ta technika polega na napinaniu, a następnie rozluźnianiu określonych grup mięśni. Trening najlepiej wykonywać na leżąco. Na wdechu na około 5 sekund napinamy wybrane mięśnie, a na wydechu je rozluźniamy. Następnie robimy krótką przerwę. - Mindfulness
To medytacja uważności. Kierujemy w niej uwagę na bieżącą chwilę, w sposób nieoceniający i akceptujący ją taką, jaka jest. Możemy skupiać się np. na oddechu albo na wrażeniach płynących z ciałą. - Ćwiczenia oddechowe
Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń oddechowych jest metoda pudełkowa. Zaczynamy od wdechu trwającego 4 sekundy, następnie wstrzymujemy oddech na 4 sekundy, wydychamy powietrze przez 4 sekundy i znowu się wstrzymujemy na 4 sekundy. Powtórzenia takich “kwadratów” robimy maksymalnie 10 z rzędu.
Przytoczone metody pomogą uspokoić się w stresujących sytuacjach. Jeśli jednak często czujesz się niespokojnie, stresujesz się w pozornie błahych sytuacjach czy bez względu na próby uspokojenia się, napięcie pozostaje, to może być sygnał, by udać się do specjalisty. Nie czekaj, aż Twój stan się pogorszy – umów się na wizytę u zaufanego psychologa lub psychoterapeuty.
Szukasz psychologa albo psychoterapeuty na Śląsku? Zapraszamy do naszej Poradni Zdrowia Psychicznego Teraply.pl, która oferuje konsultacje u psychologów i psychoterapeutów w Katowicach!
adres: Katowice ul. Andrzeja 29/8a