Sytuacje kryzysowe mogą się przydarzyć tak naprawdę każdemu z nas – może to być śmierć bliskiej osoby, katastrofa naturalna czy diagnoza ciężkiej choroby. Jak sobie pomóc w kryzysie psychicznym? Gdzie szukać pomocy, gdy dotknie nas kryzys psychiczny?

Kryzys psychiczny – czym jest?

Występuje na skutek trudnych wydarzeń życiowych, gdy zostanie zachwiana nasza równowaga psychiczna. Nie zawsze jednak doświadczymy kryzysu po ciężkiej sytuacji. Wiele zależy od tego, w jakim stanie psychicznym byliśmy przed danym wydarzeniem, czy mamy wsparcie od bliskich oraz jak potrafimy sobie radzić ze stresem. Trudna sytuacja może spowodować zmianę światopoglądu, wartości, a nawet tożsamości.

Jakich objawów możemy doświadczać?

  • utrzymującego się niepokoju
  • poczucia bezcelowości i bezsensowności życia
  • wycofywania się z codziennych aktywności i relacji społecznych
  • zaburzeń snu i/lub apetytu

Kryzys psychiczny – jak uzyskać pomoc?

Jeśli tylko mamy podejrzenia, że możemy doświadczać kryzysu psychicznego, najlepiej od razu zgłośmy się do psychologa lub psychoterapeuty. Pomoc w sytuacjach kryzysowych udzielana przez specjalistów zdrowia psychicznego może być nieoceniona i uchronić nas przed długotrwałymi skutkami. Indywidualna pomoc psychologiczna w kryzysie jest dostępna w poradniach zdrowia psychicznego. Pamiętajmy, że odpowiednio przeżyta sytuacja kryzysowa może ostatecznie spowodować nasz samorozwój. 

Dziewczyna kryzys psychiczny

Sprawdzony psycholog w Katowicach wesprze Cię w sytuacji kryzysowej – nie czekaj, aż “samo przejdzie! Zgłoś się po pomoc!

Często tragedia oddziałuje na całą rodzinę, a nie tylko pojedynczą osobę. W takim wypadku pomoc rodzinie w kryzysie może się okazać niezbędna, zwłaszcza, jeśli tragedia dotknęła również dzieci. To zwłaszcza dla nich psychologiczne następstwa trudnej sytuacji mogą być najbardziej dotkliwe. Dzięki interwencji kryzysowej udzielonej przez psychologa lub psychoterapeutę, po pewnym czasie rodzina wróci do równowagi i będzie mogła sama udzielać sobie wsparcia. 

Jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym?

Jeśli wiemy, że ktoś w naszym otoczeniu doświadczył jakiejś trudnej sytuacji, warto zapewnić o swoim wsparciu. Zaproponujmy też pomoc w umówieniu się do specjalisty zdrowia psychicznego, który udzieli profesjonalnej pomocy. Pamiętajmy jednak, by dbać o siebie – pomoc osobom w kryzysie psychicznym może być wyczerpująca i nas samych doprowadzić do nieprzyjemnych objawów. Pierwsza pomoc psychologiczna w kryzysie powinna być udzielona przede wszystkim przez specjalistę. Jeśli na skutek wspierania bliskiej osoby sami poczujemy się obciążeni czy wyczerpani, sami również sięgnijmy po profesjonalne wsparcie.

Jeśli ty (lub ktoś z Twoich bliskich) doświadczasz kryzysu psychicznego, zgłoś się po pomoc psychologiczną! Mieszkasz na Śląsku? Szukasz psychologa w Katowicach? Umów się na wizytę u sprawdzonego psychologa na Śląsku, w naszej Poradni Zdrowia Psychicznego Teraply.pl!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *